Dziś startuje trzecia edycja „Przecieków sztuki” – konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego młodzi artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej. W tym roku zwiększone zostały środki na działania. Łączna kwota wsparcia to 36.000 zł na 3 projekty artystyczne – czyli do 12.000 zł dla każdego z laureatów. Twórcy mogą wykazać się kreatywnością na rozmaitych polach: przygotować instalacje artystyczne, rzeźby, happeningi.

Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej z Łódzkiego Centrum Wydarzeń:
„W ciągu ostatnich lat udało się sprowadzić do Łodzi światowe gwiazdy malarstwa wielkoformatowego, dzięki czemu zyskała ona międzynarodową sławę miasta związanego z nowoczesną sztuką. Celem projektu „Przecieki sztuki” jest umożliwienie działania młodszym i mniej znanym twórcom, którzy nie mają jeszcze wyrobionej marki, a których pomysły artystyczne mogą być równie interesujące”.

Do tej pory, w ramach „Przecieków sztuki”, udało się zrealizować m.in. takie projekty jak: „Skate” -instalacja Jana Markiewicza przymocowana do budynku przy ul. Piotrowskiej 97, „8m³ Ciszy”- instalacja Borysa Kosmynki ustawiona w Manufakturze, „True/Fake” – instalacja francuskiego artysty Baptiste Loprieno w parku Staromiejskim, czy happening Anny Pacholik w parku Sienkiewicza. W ubiegłym roku Tomasz Kajszczarek prezentując w przestrzeni pasażu Rubinsteina rzeźbę „Beothuk”, obronił swój dyplom na Akademii Sztuki w Szczecinie

„Projekt funkcjonuje na zasadzie stypendium na realizację działań artystycznych w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Mogą do niego przystąpić wszyscy zainteresowani, bez konieczności legitymowania się indeksem jakiekolwiek uczelni artystycznej. W tym roku zwiększyliśmy środki na działania. Łączna kwota wsparcia to 36.000 zł na 3 projekty artystyczne – czyli do 12.000 zł dla każdego z laureatów. Pieniądze mogą być wydane przy zachowaniu podziału 10/2 – np. 10.000 zł na zakup materiałów plastycznych lub usług niezbędnych do wykonania przedstawionego wcześniej obiektu lub działania oraz 2.000 zł na wynagrodzenie” – wyjaśnia Michał Bieżyński.

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba przedstawić propozycje projektu artystycznego w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Wypełniony formularz należy przesłać na adres mailowy: przeciekisztuki@gmail.com w terminie 23.03-27.05.2018 r.

Spośród nadesłanych zgłoszeń, w terminie 7 dni od daty zakończenia naboru, zostaną wybrane maksymalnie trzy projekty artystyczne. Za wybór artystów, koordynację, promocję oraz organizację projektu odpowiedzialna będzie para kuratorów:

– Aleksandra Ignasiak – kierownik Pracowni Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej, Wydział Malarstwa i Rysunku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi;

– Michał Bieżyński – kurator ds. sztuki miejskiej z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

„Preferowane będą projekty „niemuralowe” – rzeźby, instalacje, obiekty przestrzenne, happeningi, realizacje site-specific, etc. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje możliwość częściowego „wplecenia” muralu w większą formę pracy. Projekty mogą być tworzone tylko i wyłącznie w przestrzeniach dostępnych dla wszystkich mieszkańców, do których w bezpieczny sposób można dotrzeć. Nie będą brane pod uwagę projekty artystyczne realizowane na terenie takich przestrzeni jak: pustostany, opustoszałe budynki, przestrzenie zamknięte dla mieszkańców” – mówi Aleksandra Ignasiak
z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Projekt „Przecieki sztuki” nie jest organizowany na zasadzie festiwalu, który odbywa się w jednym, konkretnym terminie, a funkcjonuje bardziej jako całoroczny program. Ma on na celu rozwinięcie wyobraźni plastycznej na temat sposobu myślenia o elementach przestrzeni publicznej jako medium dla działań artystycznych. Dzięki temu na łódzkich ulicach, w przestrzeni skwerów i podwórek powstaną innowacyjne obiekty artystyczne rozwijające ideę Łodzi jako miasta związanego
z awangardową i nowoczesną sztuką.

 

Rezultatem działań artystycznych będą dostępne dla wszystkich mieszkańców uliczne realizacje plastyczne. Dodatkowe informacje można uzyskać również na stronie FB projektu:

www.facebook.com/przeciekisztuki.

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowy regulamin są do ściągnięcia tutaj:

Pobierz Formularz zgłoszeniowy

Pobierz Regulamin III edycji projektu Przecieki Sztuki

Social media