24 sierpnia, godz. 20.30 | Kino Trotuar na Piotrkowskiej (6 Sierpnia/Zielona)

W wakacyjne czwartki po zmroku odbywać się będą pokazy filmowe pod gwiazdami na ulicy Piotrkowskiej. W programie atrakcyjne tytuły – obrazy polskie i europejskie, m.in. kultowe komedie Juliusza Machulskiego, czechosłowackie Postrzyżyny i francuski hit ostatnich lat „Nietykalni”. Cykl otworzy projekcja nakręconego w Łodzi „Kingsajzu” w dn. 6.07 ok. godz. 21. Przy tej okazji będzie można też zobaczyć oryginalne rekwizyty z filmu, takie jak gigantyczny niebieski czajnik z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na zakończenie zaprezentujemy niemy film „Lokator” w reżyserii Alfreda Hitchcocka, do którego improwizację muzyczną na żywo stworzy zespół The Washing Mashine.

Seanse filmów pełnometrażowych poprzedzimy prelekcjami tematycznymi i konkursami dla widzów oraz pokazami krótkich metraży i etiud, zrealizowanych w Łodzi, w Wytwórni Filmów Oświatowych i Szkole Filmowej.

Filmy będą wyświetlane na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce, o powierzchni niemal 100 m2. Na widzów będzie czekało 200 krzeseł.

Jak zostać królem / The King’s Speech (2010), Australia, Wielka Brytania; 111’

reżyseria: Tom Hooper

scenariusz: David Seidler

zdjęcia: Danny Cohen

muzyka: Alexandre Desplat

obsada: Colin Firth, Geoffrey Rush, Guy Pearce, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Timothy Spall

Zdobywca Oscara dla najlepszego filmu w 2011 roku. Obraz został także wyróżniony Oscarami za najlepszą reżyserię (dla Toma Hoopera) i najlepszą rolę pierwszoplanową (dla Colina Firtha).

Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy.

Po nieoczekiwanej abdykacji Edwarda VIII na tronie Anglii musi zasiąść jego młodszy brat, książę Albert. Przyjmuje imię: Jerzy VI. Ma problem z wysławianiem się, co stanowi przeszkodę w wypełnianiu obowiązków. Jedyną osobą, która może pomóc królowi, okazuje się australijski specjalista o wielce niecodziennych metodach pracy nad wymową.

Social media