Kiedy: 5-19.04.2019 r.
Gdzie: ul. Piotrkowska (odcinek Tuwima-Nawrot), pasaż Schillera
Organizator: Jantom Art

Program wydarzeń

Wielkanocne klasyki w wegańskim wydaniu? Wydarzenia w ramach Jarmarku Wielkanocnego, jakie zapowiedziane są na najbliższy weekend stać będą pod znakiem śląskiego folkloru, tańca oraz… diety roślinnej! Dwa dni aktywności dla całej rodziny oraz regionalne specjały i rękodzieło w stoiskach handlowych z pewnością zachęcą wielu łodzian do spaceru ulicą Piotrkowską. W pasażu Schillera czeka strefa relaksu oraz stoisko z napojami i gastronomią a także scena, a na niej mnóstwo atrakcji przez cały weekend:

13.04.2019 SOBOTA

12.00 – 18.00 Warsztaty plastyczne | animacje dla dzieci

12.00 – 18.00 „Wege Wielkanoc”: wykłady, warsztaty, degustacje

15.00 – 15.30 Pokaz tańca na kole Studio Dragonfly

16.00 – 17.00 Pokazy tańca zespołu dziecięcego

17.00 – 19.00 Przyśpiewki Śląskie (Trio Grzegorza Płonki)

 

14.04.2019 NIEDZIELA

12.00 – 18.00 Warsztaty plastyczne | animacje dla dzieci

12.00 – 18.00 „Wege Wielkanoc”: wykłady, warsztaty, degustacje

14.00 – 17.00 Warsztaty – tworzenie kartek świątecznych

14.00 – 15.00 Pokaz tańca ludowego Zespołu Harnam

17.00 – 18.00 Pokaz tańca swingowego | taniec na kole Studio Dragonfly

 

Szczegóły:

„Wege Wielkanoc” to dwa dni aktywności skierowanych do tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej nt. diety roślinnej i idei „wege”. W sobotę (13.04.) Stowarzyszenie Otwarte Klatki  przygotuje roślinny poczęstunek, punkt informacyjno-degustacyjny z okularami VR (dowiedzieć się można będzie więcej nt. zwierząt hodowlanych i diety roślinnej) oraz dwa wykłady: „Wegańskie święta wielkanocne” oraz „Kampania społeczna Jak One To Znoszą”.  W niedzielę zaś (14.04.)  „Majne Szwajne” (wegański catering) zapraszać będzie do Oprócz przepisów i dobrych rad udziału w quizach i konkursach, kulinarnych pokazach, „live cooking”, degustacji wegańskich potraw i wykładach oraz poradach dot. zdrowego odżywiania się, przepisów kulinarnych i ekologicznych opakowań. Będą prezenty dla uczestników i pokazy pakowania podarków z użyciem tego jest pod ręką.

Wielkanocne warsztaty rodzinne skierowane do dzieci w każdym wieku oraz ich rodziców, dziadków, opiekunów. Warsztat ma na celu nie tylko stworzenie wielkanocnej ozdoby ale zintegrowanie pokoleń w trakcie twórczych działań. Uczestnicy mają do dyspozycji krążki brzozowe o wymiarach 8-10 cm. Samodzielnie ozdobią je tworząc kurczaczki lub króliczki. Tak udekorowane drewno może być doskonałym prezentem dla najbliższych bądź ozdobą wielkanocnego stołu. Atutem wykonanego prezentu jest użycie do jego wykonania wyłącznie materiałów naturalnych.

Trio Grzegorza Płonki:

Grzegorz Płonka – śpiew, gitara, kazoo, instrumenty perkusyjne, Ireneusz Osiecki – akordeon, Michał Nit – gitara, mandolina

Info o muzykach: 

Grzegorz Płonka – muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest liderem i wokalistą zespołów: „Ligocianie”, „FANGA” oraz „Grzegorz Płonka Trio”. Jest autorem kilku książek i wielu publikacji prasowych.

Ireneusz Osiecki – instrumentalista i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat kilku konkursów akordeonowych m.in.: Przemyśl, Reinach (Szwajcaria). Koncertuje jako akordeonista, keybordzista, bandoneonista i pianista. Koncertuje z zespołem „Ligocianie”, „Bernard Krawczyk i Przyjaciele”, „Grzegorz Płonka Trio” i wspólnie z żoną sopranistką Agnieszką Bochenek-Osiecką. Od 1996 roku prowadzi działalność edukacyjną w firmie „Acco-Primo” Edukacja Muzyczna.

Michał Nit – gitarzysta, mandolinista. Koncertuje z zespołem „Ligocianie”, Grzegorz Płonka Trio, Patrykiem Filipowiczem, Grzegorzem Majzlem. Prowadzi własne studio nagraniowe.

Dragonfly Body Center to studio stworzone z myślą o kobietach w każdym wieku. Jest to miejsce bardzo kameralne, w którym czuć domową atmosferę. Prowadzimy zajęcia dla dzieci takie jak gimnastyka artystyczna, taniec czy koła cyrkowe, a także dla dorosłych: pilates, jogę, fitness, koła cyrkowe a także wiele innych. Podczas Jarmarku będziemy mieli okazję wykonać pokaz na kole cyrkowym a także opowiedzieć o naszym Studio.

 

Pokazy tańca swingowego – „Swing Załoga” zaprezentuje lindy hop do muzyki jazzowej. Po pokazie instruktorzy pokażą krok podstawowy zachęcając do tańca odwiedzających Jarmark. Lindy hop to radosny taniec wykonywany w parze, który wywodzi się z Ameryki lat 30. Swing Załoga powstała w 2015 r. o od tego czasu zorganizowała przeszło sto wydarzeń tanecznych od festiwali po pokazy, potańcówki oraz koncerty muzyczne. Założyciele są organizatorami pierwszego, międzynarodowego festiwalu lindy hopa w Łodzi oraz Swingowego Spaceru po Piotrkowskiej – największej miejskiej imprezy promującej taniec i muzykę swingową.

 

Pokaz tańca ludowego Zespołu Harnam – „HARNAM” jest najdłużej istniejącym Zespołem tego typu w Polsce. Proces edukacji przeszło w nim blisko 30.000 osób. W ciągu blisko 70 lat istnienia występy Zespołu obejrzało około 8 mln. widzów, podczas 3640 koncertów. „Harnamowcy” wystąpili na estradach prawie 100 miejscowości naszego kraju. W czasie 85 tournées artystycznych „HARNAM” odwiedził 32 kraje w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie. Jest laureatem światowych i międzynarodowych Konkursów Tańca w: Berlinie, Bukareszcie, Dijon, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji i Wiedniu.

Asortyment

Wzdłuż ul. Piotrkowskiej pojawią się drewniane domki wystawców, którzy zaproponują przechodniom produkty regionalne, delikatesowe i cukiernicze, akcesoria i ozdoby świąteczne a także wyroby rękodzielnicze. W sumie około 30 stoisk, które funkcjonować będą w godzinach 12-20.00. W pasażu Schillera stanie też wyjątkowa, zielona strefa gastronomiczna. Wystawcy oferować będą: sery regionalne (m.in. z Podhala, oscypki, ekologiczne sery kozie), dżemy i soki owocowe, wędliny z regionalnej wędzarni, tradycyjne chleby na zakwasie, miody smakowe i wyroby pszczelarskie, ciasta świąteczne, chałwy, kołacze węgierskie, wina ekologiczne. Nowością w tym roku będą stoiska z rybami w zalewach octowych oraz tradycyjnymi podpłomykami wypiekanymi na miejscu. Tradycyjnie pojawią się wyroby litewskie, sękacze, wiejskie jaja oraz całe mnóstwo świątecznego rękodzieła: palmy, koszyki, słomiane zające i ozdoby świąteczne, ręcznie robione zapaski i rękodzieło drewniane, biżuteria własnej produkcji i świece.